امور بهره برداری پردیس
پردیس (تهران)
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پَردیس یکی از شهرهای استان تهران در ایران است. این شهر جدید در بخش مرکزی شهرستان تهران و بین جاجرود و بومهن قرار دارد.[۱]
پردیس یکی از شهرهای جدید استان تهران است که در فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر و در دامنه رشته کوههای البرز قرار گرفته‌است. بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ جمعیت این شهر ۵۰٫۰۰۰ نفر است و بر اساس طرح جامع این شهر تا ۲۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت را پذیرا خواهد بود.
تاریخچه تأسیس شهر و شهرداری پردیس
سیاست ایجاد شهرهای جدید باهدف مهار رشد بی رویه جمعیت وکنترل مهاجرت به شهرهای بزرگ، بویژه تهران براساس مصوبه مورخ 20/12/1364 هیئت محترم وزیران اتخاذگردید وبرهمین اساس هیئت وزیران درتاریخ 23/12/1368 احداث شهرجدیدپردیس رادرفاصله 25 کیلومتری شرق تهران درکنار جاده ترانزیتی تهران – مازندران وباجمعیت نهایی دویست هزارنفر تصویب نمود. مکانیابی شهرجدیدپردیس درمنطقه شهری تهران باتوجه به شرایط طبیعی منطقه واهداف عالی دولت صورت گرفته که باعنایت به موقعیت حساس شهر تهران بعنوان پایتخت ومرکز سیاسی واداری کشور جمهوری اسلامی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.[۲]
شهر جدید پردیس باقابلیتهای گردشگری - توریستی و سیاحتی و همچنین نزدیکی به مناطق معتدل کوهستانی و آب و هوایی با چشمه سارهای جاری در جای جای طبیعت و در چهارفصل سال چشم انداز زیبایی را بوجود آورده است از جمله منطقه آبشار کمرد، منطقه جوزک، منطقه واصفجان منطقه پیست آبعلی، دریاچه سدلار و منطقه لار، دریاچه تار، و بسیاری از مکانهای دیدنی و تاریخی که با نزدیکی به منطقه شهرستان دماوند است، می تواند اوقات فراغتی سالم و به یادماندنی در ذهن توریستها، گردشگران و مسافران داشته باشد.
این شهر دارای پنج فاز مسکونی بوده و امکاناتی همچون مراکز متعدد تجاری، آتش نشانی، اورژانس، پلیس انتظامی و راهنمایی هم اکنون در این شهر مشغول فعالیت هستند و پارک فناوری پردیس به عنوان مهمترین پارک فناوری ایران در مجاورت این شهر در حال ساخت است. این پارک فناوری در فاز اول ۲۰ هکتار بوده و افق توسعه ان تا ۱۰۰۰ هکتار دیده شده است.
شهر پردیس در ابتدا از مشکل تامین آب رنج می‌برد که با اجرای خط لوله تا سد لتیان، بخشی از این مشکل مرتفع گردید؛ لیکن در حال حاضر هم عمده آب این شهر از طریق چاه تامین می‌شود.شهرداری و شرکت عمران شهر جدید پردیس متولیان ایجاد و توسعه این شهر هستند.

 

 

نام رئیس مهدی مقدسی زاده
مدرک لیسانس
پست الکترونیکی
   
   
 
نشانی:
پردیس، میدان امام خمینی،ابتدای بلوار خلیج فارس،جنب پارکینگ اتوبوس رانی شهرداری،امور بهره برداری پردیس
تلفن :
02176245740-02176246881
فکس :
02176247636
پست امداد :
122
سال تحویل گیری:
83
 

 

مشخصات جغرافیایی ، طرح آبرسانی دائم و موقت شهر

  مقدمه :
شهر پردیس در راستای سیاست های کلان دولت در خصوص تامین مسکن شهروندان و اسکان سرریز جمعیتی کلان شهر تهران و جذب مهاجرین شهرستانی ، توسط وزارت مسکن و شهرسازی به تولیت و سرپرستی شرکت عمران پردیس ، با وسعتی بالغ بر 1834 هکتار ، در عرض جغرافیایی 35درجه و 44دقیقه و 51درجه و 50دقیقه ، در فاصله 30کیلومتری شرق تهران در مسیر جاده تهران-رودهن (حد فاصل میان شهر بومهن و جاجرود) در ارتفاع 1800متری از سطح دریا در پائین دست روستای کوهستانی واصفجان تاسیس گردید. این شهر از شمال به ارتفاعات رشته کوه البرز از سمت شرق در همسایگی شهر بومهن ، از غرب به ارتفاعات مشرف به رودخانه جاجرود و از سمت جنوب و جنوب شرقی به روستای کرشت و ارتفاعات پائین دست آن محدود شده است.
شرایط اقلیمی و آب و هوای شهر تا حد زیادی تابع شرایط تمام منطقه و متاثر از عامل ارتفاع است که مشخصات آن ، در مجموع جزء نواحی با آب و هوای نیمه صحرایی سرد و نزدیک به ناحیه مدیترانه ای با باران بهاره و نیمه صحرایی گرم می باشد.
توده های هوایی که این منطقه را تحت تاثیر قرار می دهند در زمستان ها عمدتا از غرب ، قطبی بری و قطبی شمالی ، از شمال غربی و در تابستان ها بری تروپیکال از منشا کویر ایران یا صحرای عربستان و یا جریانات شمال غربی از اروپای مرکزی هستند. جبهه های هوای ناشی از دریای مازندران در برخورد با سلسله جبال البرز ، مرطوب و باران زا می شوند و در منطقه ایجاد بارندگی می نمایند.
شهر مذکور در طرح اولیه ، در قالب 5فاز دیده شد (فازیک 200هکتار ، فاز دو 7/243هکتار ، فاز سه 3/314 ، فاز چهار 250هکتار ، فاز پنج 140هکتار) که برای هر فاز حدود 36000 نفر جمعیت و مجموعا 180000 نفر جمعیت لحاظ گردید. لیکن در تصمیم گیری های کلان بعدی دولت ، قرار شد 3 الی 6 فاز دیگر به شهر اضافه شود. فلذا جمعیت احتمالی ساکن در سال های آینده را می توان بالغ بر 500000 نفر برآورد نمود.
ویژگی های زمین شناختی:
زمین شهر پردیس ، اصطلاحا دژ بوده و لایه های خاک آن از جنس سازندهای آهکی و سنگ های بازالت بوده و به همین دلیل امکان نفوذ آب های سطحی ناشی از نزول بارش های الهی به لایه ها وجود ندارد و نتیجتا سفره های زیرزمین از لحاظ آب فقیر بوده و می بایستی با صرف هزینه های فراوان ، آب را از نقاط پیرامون تهیه و میان ساکنین توزیع نمود. یادآوری می گردد که به دلیل سختی جنس زمین امکان حفر چاه های جذبی برای دفع فاضلاب نیز وجود نداشته و همین امر سبب می شود تا با صرف هزینه های بیشتر نسبت به احداث شبکه جمع آوری و هدایت فاضلاب و تصفیه خانه مربوطه نیز اقدام گردد .
تامین آب شهر پردیس :
جهت مطالعه و اجرای امور تامین آب شهر پردیس ، با هماهنگی وزارت های مسکن و شهرسازی و نیرو ، شرکت مهندسین مشاور لار مامور این پروژه گردید که مشاور مذکور دو گزینه اصلی جهت تامین آب پردیس پیشنهاد نمود :
گزینه اول : تامین آب از سد لار
گزینه دوم : تامین آب از سد لتیان
طی جلسات بررسی های کارشناسی ، میان مقامات ذیصلاح تشکیل و ضمن طرح مزایا و معایب اجرای هریک از دو گزینه مزبور، مقرر گردید مبنای تامین آب ، سد لتیان باشد. چرا که ظرفیت ذخیره سد لار علیرغم با لا بودن حجم مخزن سد که حدود 900000000 مترمکعب می باشد ، بدلیل فرار آب از کف آن ، قابل اطمینان نبوده و احتمال بروز بحران در سالهای کم بارش وجود دارد ، لذا به این دلیل و البته دلایلی از جمله وجود کوه های مرتفع در مسیر انتقال و ضرورت هزینه کرد بیشتر و غیره ، گزینه مذکور مردود و تامین آب از سد لتیان مورد تائید قرار گرفت. اگرچه این گزینه نیز دارای معایبی از قبیل :
-        پائین بودن ظرفیت ذخیره سازی آب به میزان حداکثر یکصد میلیون مترمکعب که البته با توجه به لایروبی نشدن سد در سالهای اخیر قطعا حجم مفید آن کمتر از مقدار مذکور شده است.
-        عدم تناسب میان مقدار آب ورودی سد و مقدار آب خروجی که عمده آن جهت مصارف شرب شهر تهران و نیز مصارف کشاورزی دشت ورامین تنظیم می گردد.
-        بدلیل کم حجم بودن مخزن سد ، در فصل سیلاب ها ، امکان جریان آن ها به خروجی سد و افزایش کدورت آب و گل آلود شدن آن و تاثیر بر تصفیه خانه ها نیز وجود دارد که متاسفانه تاکنون این اتفاق برای تصفیه خانه های 3و4 شهر تهران افتاده و می تواند برای تصفیه خانه پردیس رخ دهد.
 
 طرح های دائم تامین آب و خط انتقال :
در طرح دائم و بلندمدت ، مقدار آب مورد نیاز شهرهای پردیس-بومهن-رودهن حدود 1000 لیتر در ثانیه برآورد گردید لذا 600 لیتر برای پردیس و 200 لیتر برای بومهن و 200 لیتر برای رودهن محاسبه گردید.
قرار داد خدمات مشاوره مطالعات طرح خطوط انتقال ، مخازن ذخیره ، تلمبه خانه و شبکه توزیع آب شرب شهر پردیس عطف به قرارداد شماره 575/552 مورخ 17/12/1383 بین شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران و مهندسین مشاور آبران منعقد گردید
مشاور با مطالعه وضعیت توپوگرافی زمین در مسیر حد فاصل سد لتیان-پردیس اختلاف سطح مبدا تا مقصد (خروجی آبگیر لتیان تا تصفیه خانه آب در شهر پردیس) را حدود 490متر محاسبه نمود و بر اساس آن ، این اختلاف سطح را به سه ایستگاه پمپاژ تقسیم نمود تا آب را پس ازدریافت از مخزن 300 مترمکعبی مجاور آبگیر لتیان ، طی سه مرحله پمپاژ به پردیس منتقل نماید.
لذا محل استقرار اولین مخزن پمپاژ را در کد ارتفاعی 1540 متری از سطح دریا ، مخزن دوم در کد ارتفاعی 1670 و مخزن سوم در کد ارتفاعی 1930 در بالای شهر پردیس (مرز فاز2 و 5) تعیین و نیز برای فازهای 1 شهر پردیس (مخزن 10هزار مترمکعبی شامل 2مخزن جدا و مجاور هم) و برای فازهای دیگر مشابه موارد مذکور مخزن ، در نظر گرفت.
حجم سه مخزن پمپاژ را که مخزن متعادل کننده می باشند را معادل 3هزار مترمکعب تعیین و تعداد 11دستگاه پمپ دورانی 270 اسبی برای هر مخزن تعیین نمود تا با رزرو نمودن یکدستگاه پمپ ، بتوان 10دستگاه را همزمان در مدار قرار داد تا با استفاده از نیروی برق معادل 5/2 مگاوات امکان پمپاژ 1000 لیتر در ثانیه میسر گردد. توضیح اینکه قطر لوله خط انتقال را نیز با بکارگیری معادله استنتاجی از قانون برنولی ، معادل 900میلیمتر و جنس آن را نیز فولادی تعیین نمودند.
 
تامین موقت آب :
جهت تامین موقت آب شهروندان محترم از سوی شرکت عمران دو حلقه چاه عمیق به عمق 200 الی 240 متر در کوه های واصفجان حفاری گردید و از دو چاه مذکور در شرایط خوب سفره های ناودیسی ، مقدار 40 لیتر و در شرایط بد مقدار 13 لیتر در ثانیه برداشت می شود که حجم آب این دو چاه به مخزن جمع آوری 2هزار مترمکعبی منتقل و از آنجا به مخزن 9هزار مترمکعبی از طریق لوله آزبست 300میلیمتری منتقل می گردد. همچنین با احداث دو بند آب در مسیر رودخانه فصلی آب انجیرک به حجم 100هزارمترمکعب امکان تغذیه مصنوعی و آبدار شدن رگه های زیرزمینی مجاور بوجود آمد و بر این اساس یک حلقه چاه دستی 20 متری توسط شرکت عمران و یک حلقه چاه 20متری نیز توسط شرکت آب وفاضلاب با احداث چند صدمتر گالری تعبیه و از آب آن ها در شرائط خوب (بهار و تابستان) حدود 35لیتر در ثانیه و در شرائط بد (پائیز و زمستان) حدود 12لیتر در ثانیه آب استحصال و بوسیله دو خط پلی اتیلن 160 و 110 میلیمتری به مخزن 9هزار مترمکعبی منتقل می گردد.
توضیح اینکه چاه 20متری شرکت عمران توسط آبفا کف شکنی و به عمق 50متر افزایش یافت . در حاشیه رودخانه جاجرود نیز بجای سه حلقه چاهک 10متری ، توسط شرکت آبفا یک حلقه چاه فلمن با عمق 21 متر و قطر سه متر تعبیه شده و ظرفیت استحصال آب به 200 لیتر در ثانیه در شرائط خوب افزایش یافت که این مقدار آب با آب استحصالی از 2حلقه چاه دیگر که حدود 2کیلومتر بالاتر در مجاورت رودخانه قرار دارند با خط 350 ملیمتری چدن داکتیل و خط 400 میلیمتری فولادی به خط 900 میلیمتری خط انتقال ریخته و پس از آن به مخزن شماره 1 پمپاژ منتقل می گردد.
 در حال حاضر مخازن توزیع آب شهر پردیس دو مخزن 10هزار و 9هزار مترمکعبی است که مخزن 10هزار آب را از مخازن 3گانه خط انتقال دریافت نموده و علاوه بر پوشش دادن فاز2 ، فاز3 و فاز4 و بخشی از آب شهر بومهن را نیز تامین می کند ، ضمن اینکه بخشی از آب فاز 1 که تحت پوشش زون بندی مخزن 9000مترمکعبی قرار داشته را نیز تامین می کند چرا که چاه های واصفجان و دماغه تکافوی مصرف مخزن 9هزارمترمکعبی را نمی کند.