امور بهره برداری فیروزکوه

فیروزکوه
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فیروزکوه نام شهری واقع در شهرستان فیروزکوه استان تهران است. فیروزکوه در کنارهٔ جادهٔ تهران-قائم شهر قرار دارد. این منطقه با عبور راه آهن از آن و گسترش ساختمان سازی و افزایش مغازه‌ها رشد کرده و به شهری مستقل تبدیل شده‌است.زبان محلی مردم این شهر طبری (مازندرانی) است.
تاریخ و اساطیر
فیروزکوه شهری قدیمی است که برخی آن را با حوادث مرتبط با دماوند هم چون افسانه فریدون و ضحاک مرتبط می‌دانند. یکی از نوشته‌های معتبر درباره تاریخ این شهر به نوشته محمدبن جریر طبری (۳۱۰-۲۲۶ ه‌.ق‌) در کتاب «تاریخ الرسل و الملوک» باز می‌گردد.
در این نوشته طبری می‌نویسد:
«فیروز پسر یزدگرد، پسر بهرام بود و پادشاهی وی پس از آن بود که برادر و سه تن از خاندان خویش را کشت‌. گویند در ملک وی هفت سال پیاپی قحطی شد و در آن دوران سخت، رعیت را چنان راه برد که هیچ کس از گرسنگی نمرد مگر یکی و او به خداوند نالید که رحمت خویش از او و رعیت او دریغ ندارد و باران ببارد و خدای اجابت کرد ولایت مانند پیش پرآب شد و درختان جان گرفت‌. فیروز بگفت تا به ری شهری بسازند و آن را فیروز نام کرد و مابین گرگان و دربند نیز شهری بساختند و آن را فیروز نام کردند و...»
به احتمال قریب به یقین شهری که طبری احداث آن را به فیروز ساسانی در ری نسبت می‌دهد، شهری جز فیروزکوه نبوده است‌. به دلیل همین قدمت فیروزکوه از شهرهایی است که تپه‌های باستانی زیادی دارد.
بنا به اظهارات برخی نام قدیم فیروزکوه دیمه بوده است؛ که به معنی طبیعت خودرواست.
آب وهوای فیروزکوه
از نظر ویژگی‌های آب و هوایی و اقلیمی ، این شهرستان دارای زمستان بسیار بسیار سرد و تابستان معتدل و خنک بوده و در زمستان از سردترین نقاط کشورمحسوب می‌گردد . تا جایی که در بسیاری از روزها و شبهای زمستان سردترین نقطه کشور می‌باشد .متوسط بارندگی سالانه سال ۱۳۸۰ در این ۲۳۰ میلیمتر بوده و حداکثر بارندگی ۲۴ ساعته ۲/۴۰ و تعداد روزهای یخبندان ۱۷۴ روز می‌باشد .

 

   

مدیریت علی اصغر آخوند بابا
مدرک لیسانس
پست الکترونیکی
   
   
نشانی:
فیروزکوه - میدان امام علی (ع)، سایت اداری،جنب اداره دامپزشکی، امور بهره برداری فیروزکوه
تلفن :
02176448437-02176448440-02176448438
فکس :
02176448439 
پست امداد :
122
سال تحویل گیری :
73