اخبار

معاون مهندسی و توسعه آبفای شرق استان تهران خبر داد:

اهم فعالیت های انجام شده در طرح فاضلاب شهرستان دماوند

اهم فعالیت های انجام شده در طرح فاضلاب شهرستان دماوند
معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران اهم اقدامات انجام شده در اجرای طرح فاضلاب شهرستان دماوند را تشریح کرد.

به گزارش روابط عمومی آبفای شرق به نقل از مهندس ویسی معاون مهندسی و توسعه این شرکت، شهر دماوند یک شهر توریستی بوده  که با توجه به اسکان جمعیت ثابت و افزایش جمعیت فصلی و شناور با تغییرات بسیار زیادی در زمینه تولید فاضلاب روبرو می باشد که چاههای جذبی و اتاقک بتنی (سپتیک ها) در این  منطقه بدلیل اینکه جنس خاک از ضریب جذب مناسب برخوردار نمی باشد و همچنین موقعیت قرارگیری شهرهای این شهرستان در بالادست واطراف رودخانه ها ی دائمی و فصلی ،جمع آوری و تصفیه فاضلاب در این شهرها را الزامی می نماید  در زمینه اجرای تاسیسات فاضلاب در این شهرها کلیه مجوز ها ی لازم اعم از مجوز زیست محیطی و نیز انجام مطالعات پیوست سلامت و اخذ مصوبه از کارگروه مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت اخذ شده و تملک زمین تصفیه خانه فاضلاب شهر دماوند به مساحت 5 هکتار با لحاظ کلیه ضوابط انجام شده است .

فرآیند تصفیه خانه در شهر دماوند با روش هوادهی گسترده و قابلیت حذف نیتروژن و فسفر که جزو پیشرفته ترین روش های تصفیه فاضلاب در دنیا می باشد طراحی شده است.

وی افزود: برآورد هزینه اجرای یک مدول از تصفیه خانه به ظرفیت 10610 متر مکعب در شبانه روز  بالغ بر 700 میلیارد ریال می باشد. که فرایند انتخاب پیمانکار در حال انجام می باشد.

طول کل شبکه جمع آوری در طرح  فاضلاب شهر دماوند برابر 257 کیلومتر با اعتباری در حدود  1800 میلیارد ریال بوده که عملیات اجرایی 30 کیلومتر از شبکه فوق  با انتخاب پیمانکار ،  در مرحله شروع  فعالیت  قرار دارد.

مهندس ویسی در ادامه بیان نمود: منابع حاصل از طرح پیش فروش تنها جهت اجرا و تکمیل شبکه جمع آوری شهر دماوند خواهد بود  و لذا جهت اجرای خط انتقال و تصفیه خانه فاضلاب نیاز به تامین اعتبارات از منابع عمومی می باشد در این راستا  با توجه به محدودیت اعتبارات در طرح های استانی یکی از راههای تأمین منابع مالی طرح ، تصویب درکمیته برنامه ریزی استان  و اخذ ردیف اعتباری ملی و یا اخذ مجوزهای لازم بمنظور برخورداری از تسهیلات بانکی و فاینانس  در این طرح می باشد.

معاون مهندسی و توسعه آبفای شرق در تشریح فعالیت های انجام شده در طرح فاضلاب شهرهای کیلان و آبسرد اظهار داشت: مطالعات ارزیابی زیست محیطی و پیوست سلامت در حال انجام و جانمایی زمین تصفیه خانه فاضلاب نهایی شده و تملک زمین در حال پیگیری است.

وی در خصوص مشخصات شبکه جمع آوری و خط انتقال فاضلاب شهرهای یاد شده ابراز داشت: طول کل شبکه جمع آوری  فاضلاب مورد نیاز در شهر آبسرد به طول  38 کیلومتر  و اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح مذکور حدود 600 میلیارد ریال و طول کل شبکه جمع آوری  فاضلاب مورد نیاز در شهر کیلان به طول  50 کیلومتر  و اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح فاضلاب این شهر  حدود 300 میلیارد ریال است.

شایان ذکر است با پیگیری کلیه مسئولین شهرستانی به منظور تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز و تسریع در اجرای پروژه های مذکور، طرح  پیش فروش انشعاب فاضلاب در بهمن ماه سال گذشته آغاز و تا کنون به نقل از معاون درآمد و امور مشترکین شرکت، از تعداد کل 9981 واحد مسکونی شهر دماوند، تعداد 1911 فقره انشعاب پیش فروش شده که مبالغ دریافتی از حاصل از اجرای این طرح در حساب جداگانه ذخیره و تنها در زمینه اجرای طرح فاضلاب این شهر هزینه می گردد.

۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۳:۰۹
روابط عمومی |

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید