اخبار

تصفیه خانه فاضلاب شهر لواسان با حضور وزیر نیرو بهره برداری شد

تصفیه خانه فاضلاب شهر لواسان با حضور وزیر نیرو بهره برداری شد
همزمان با هفتمین روز از دهه مبارک فجر تصفیه خانه فاضلاب شهر لواسان با حضور وزیر نیرو، استاندار و سایر مقامات کشوری بهره‌برداری شد.

به گزارش روابط عمومی، وزیر نیرو در این مراسم اظهار داشت: بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شهر لواسان گام بزرگی برای ارتقای کیفیت آب شرب تهران، ارتقای سلامت، بهداشت و بهبود مسائل زیست محیطی است.

به  گفته  حمید چیت چیان ، اهمیت کیفیت آب کمتر از کمبود آن نیست و هرگونه غفلت از آن سلامت و بهداشت جامعه را تهدید می‌کند.
وزیر نیرو با اشاره به  بخش عمده دلایل کاهش کیفیت منابع آب گفت: فاضلاب شهری،صنعتی و کشاورزی در کاهش کیفیت آب موثرند.

استاندار تهران نیز در این مراسم گفت: زمانی که دولت یازدهم آغاز به کار کرد چند موضوع از جمله آب، تصفیه فاضلاب،‌آلودگی هوا و محیط زیست در اولویت قرار گرفت.

سید حسین هاشمی افزود: موضوع تصفیه فاضلاب در تمام سفرهای درون استانی رییس جمهوری یکی از اولویت های مطرح شده از طرف ایشان بود ، چرا که به فاضلاب تصفیه شده نیاز داریم چون هم در آبیاری فضای سبز و کشاورزی قابل استفاده است و هم محیط زیست را آلوده نمی‌کند

محمد پرورش مدیر عامل آبفای استان تهران نیز در ادامه این مراسم تصریح کرد: پنج تصفیه خانه از 26 تصفیه‌خانه فاضلاب که برای امسال مصوب شده بود در سطح کشور ایجاد شود مربوط به آب و فاضلاب استان تهران است که شامل تصفیه خانه های فاضلاب پرند، پردیس، پیشوا، لواسان و میگون می‌باشد.

مجتبی صفدری مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران  نیزدر این آیین ضمن تشریح مشخصات فنی تصفیه خانه فاضلاب شهر لواسان گفت: تصفیه‌خانه فاضلاب لواسان با ظرفیت ١٢ هزار مترمکعب در شبانه‌روز در زمینی به مساحت نزدیک به چهار هکتار با فرآیند  لجن فعال وهوادهی ممتد واقع شده و فاضلاب شهری توسط لوله ای به قطرهای 500 و 700 میلیمتر به صورت ثقلی به تصفیه خانه انتقال می‌یابد.

وی در ادامه هدف از اجرای این طرح را جمع‌آوری، پالایش و تصفیه فاضلاب شهر لواسان به منظور جلوگیری از آلودگی زیست محیطی عنوان کرد و افزود: تصفیه‌خانه فاضلاب لواسان از کیفیت مناسبی برخوردار است و از پساب این تصفیه‌خانه می‌توان برای بخش کشاورزی و صنعت نیز استفاده کرد.

صفدری همچنین  در خصوص روش تصفیه فاضلاب تصریح کرد: روش تصفیه فاضلاب در این تصفیه خانه به صورت مجزا می‌باشد به این صورت که فاضلاب از طریق لوله‌های دفنی و آبهای سطحی از طریق کانال به صورت مجزا از هم جمع‌آوری می‌شوند.

وی در ادامه با اشاره به  مشخصات کلی سیستم خط انتقال پساب گفت: فاضلاب تصفیه شده لواسان از محل تصفیه با پمپاژ به ایستگاه پمپاژ زردبند برای آبیاری جنگلها و مراتع گردنه قوچک منتقل می‌شود.ارتفاع پمپاژ 110 متر ، طول خط پساب 4/6 و قطر 500 میلیمتر فولادی می‌باشد.پساب تولیدی جایگزین آب رودخانه جاجرود می‌شود.

با اعلام مدیر عامل آبفای شرق متوسط تولید سرانه فاضلاب در انتهای دوره طرح( سال 1405) برابر 190 لیتر بر شبانه روز برای هر نفر است.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ۱۵:۵۴
روابط عمومی |

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید